نوشتاری کوتاه از سی دی فاصله

نوشتاری کوتاه از سی دی فاصله

🔰خلاصه سی دی فاصله:

🔸هر چیزی در حد و جایگاه خودش برای ما مهم و مفید خواهد بود و هر چیزی که از تعادل خارج شود برای ما مخرب است؛

حتی آب یا آتش که برای ما مهم هستند و حیات بدون آن ها غیرممکن است اگر از تعادل خارج شوند برای ما آسیب رسان می شوند. آب مایه حیات است اما میتواند تبدیل به سیل شود و ویرانی بسیار زیادی را به بار آورد. حتی روابط ما انسان هم اینگونه است. اگر در حد تعادل باشد یعنی نه بسیار نزدیک و نه بسیار دور میتواند مفید باشد و هرچقدر از تعادل دور شویم آسیب رسان خواهد بود.
🔸تغییرات خوب است اگر به تبدیل برسد؛
فرض کنید در حال هل دادن ماشینی در سربالایی هستیم. اگر به قله یا سطح صاف رسیدیم، تبدیل اتفاق افتاده است و مرحله دیگری آغاز میشود. ولی اگر قبل از رسیدن به سطح صاف وسیله را رها کنیم برمیگردیم به نقطه اول یا حتی پایین تر.
مثلاً فردی ۹ الی ۱۰ ماه مسیر درمان را طی می کند اما به آن درمان واقعی نمیرسد. یا اینکه تا دارو قطع میشود فکر میکند همه چیز حل شده است و رها می کند.این افراد دچار مشکلات زیادی خواهند شد. حتما باید تغییرات به تبدیل برسد.
🔸 تشبیه انسان به رودخانه؛
در سی دی انسان را تشبیه می کنند به رودی که در بستر خودش در حال حرکت است.انسان مشغول زندگی خودش است و کاری به کسی ندارد، اما گاهی دیگران وارد زندگی او می شوند و آسیب هایی را به او وارد می کنند به  مانند سنگی که داخل آب رودخانه انداخته میشود.

🔸توهم دانایی!
برخی انسان ها توهم دانایی دارند.فکر می کنند که می دانند اما خیلی ساده وقتی من احسان دانسته هایش را با ندانسته ها مقایسه کنم مقایسه کنم چیزهایی را که میدانم با چیزهایی کبه راحتی میتوانم ببینم که هیچ نمیدانم و این باعث حرکت من به سمت دانایی خواهد شد. اما وقتی باور داشته باشم که بلدم و میدانم حرکت به سمت دانایی از من خواهد گرفت. بنابراین بسیار بسیار مهم است که از دست این دشمن درونی خودمان خلاص شویم تا بتوانیم مسیرمان را ادامه دهیم.

🔸انسان می تواند مسیر زندگی خود را تعیین کند.
چرا اینگونه است؟ چون ویژگی خاصی به انسان داده شده است بر خلاف حیوان. یعنی یک مکانیزمی درون انسان نهاده شده که میتواند مسیر خودش را تعیین کند . انسان ها میتوانند به موجوداتی تبدیل شوند که به دیگران آسیب می رساند بدون آنکه برایشان مهم باشد و یا میتوانند تبدیل به موجوداتی شوند که همه برایشان مهم هستند. سعی می کنند به دیگران فایده برسانند. بنابراین انسان میتواند این مسیر را برای خودش تعیین کند.

🔸مشاوران درونی انسان؛
دو مشاور درون انسان ها هستند که یکی به اعمال مثبت دعوت می کند و دیگری به منفی. هر انسانی اگر دقیق شود این را در درون خودش میتواند ببیند و صدای آن ها را در طول روز بشنود.
⁦▫️⁩چرا بعضی از افراد در درمان موفق نمی شوند؟
به خاطر این هستش که مدام حرف مشاور منفی را گوش می کنند. شما وقتی در مسیر درمان قرار گرفتید نقش این مشاور ها خیلی پر رنگ تر میشود. البته نه فقط در درمان بلکه هر جایی که انسان در نقطه عطفی قرار میگیرد که وقتش شده است تغییر در زندگیش ایجاد کند.
درمان اعتیاد برای شما میتواند بسیار حیاتی باشد . این که شما مصرف کننده باشی و یا نباشی نقش تعیین کننده ای در زندگی شما دارد. اینجا این مشاور منفی خیلی قوی تر وارد عمل میشود .تمام تلاشش را میکند  که شما را از کلاس و برنامه درمان دور کند و اگر موفق شود شما را از جاذبه میدان درمان کنار بکشد شما دیگر در درمان موفق نخواهید شد.
🔸مروری بر مراحل نفس؛
نفس اماره، نفس امر کننده است که در حیوانات نفس اماره غالب است. یک حیوان وقتی گرسنه اش میشود به سمت غذا حرکت میکند بدون آنکه  کاری به اخلاقیات یا مسائل دیگر داشته باشد . حیوان کاملا تحت تاثیر نفس اماره است. انسان ها هم می‌توانند در مرحله ای باشند که کاملا تحت تاثیر نفس اماره باشند و نیروی منفی بر آن ها غالب باشد. مانند فردی که دارو احتکار می کند.
⁦▫️⁩در مرحله بعد انسان وارد نفس لوامه یا سرزنش کننده میشود که سرزنش درون خودش را می شنود و به آن گوش میکند. این موضوع با عذاب وجدان سرزنش و  آزار خود کاملا متفاوت است. این یک تلنگر برای بیداری است .
مثلاً فرد تحت درمان است، یک پله را جابه‌جا مصرف میکند  یا یک ذره دارو زیاد میخورد و یا ساعت به هم میریزد، بلافاصله در درونش یک صدایی سرزنش میکند که چرا این کار را میکنی و اینطور نیست که عذاب وجدان بگیرد چراکه این صدا اینکه باعث میشود که با راهنمایش مشورت کند و علت این کار را ببیند تا دفعه بعد همچین اتفاقی رخ ندهد.
مرحله نفس لوامه بسیار تا بسیار با ارزش است. خیلی از انسان ها این مرحله رو تجربه نمیکنن و این صدا رو اصلا نمی‌شنوند . این مراحل ادامه دارد تا زمانی که انسان به نفس مطمئنه برسد که میگن اینجاست که روح کاملا قالب میشود و دیگر پیشنهاد های مشاور مثبت اجرا میشود و این دو مشاور در درون انسان وجود دارد.
🔸شاید برای ما سوال پیش بیاد که چرا آقای مهندس راجع به این مسائل صحبت میکند . این ها چه ربطی به درمان اعتیاد دارد.
ما اگر در درون خودمون متوجه نباشیم . اگر انسان رو نشناسیم، چطوری میخوایم اعتیاد رو درمان کنیم. اعتیاد فقط مصرف کردن و مصرف نکردن نیست. فقط آن ماده مخدر نیست. اعتیاد یک جهان است.که ما با آن جهان مواجه هستیم .مجموعه ای از باورهاست که در درون هر انسانی شکل گرفته است . شما چطور میخواد عبور کنید. چطور میخواید خودتون رو عوض کنید اگر نتونید روی باور ها کار کنید و اگر جریان فکر درست نشود. برای اینکه این اتفاق بیوفتد باید مقادیر بسیار زیادی دانایی، هر انسانی داشته باشد.  باید آگاه و هشیار باشد. باید این صداها را در درون خودش تشخیص دهد تا بتواند کار درمان اعتیاد را انجام  دهد چون درمانگر اعتیاد خود فرد است. راهنما تنها راهنمایی می کند. انشاالله در کلاس حضوری کاملا راجع به این مسئله صحبت می کنیم.
تهیه و تنظیم از مسافر کامران

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

  • محمد پاسخ

    خداقوت بسیار عالی

    تیر ۳, ۱۳۹۹ در ۹:۵۶ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پشتیبانی